Akryl på duk. "Spot the dog." 121x150 cm. A tergo daterad 1997. Mike Francis kan bäst beskrivas som en ultrarealist med inslag av såväl popkonst som minimalism, han har varit verksam som konstnär sedan 1960-talet och kvinnor med hundar är ett vanligt förekommande tema i hans målningar. Minimala obetydliga märken. Duken något vågig i hörnen.
30 000 SEK | 2019-08-12 14:28 |
28 000 SEK | 2019-07-29 10:33 |
15 000 SEK | 2019-08-03 21:51 |
4 000 SEK | 2019-07-29 19:07 |
300 SEK | Startpris |