Stel af lyst patineret, udskåret træ, cabriole ben med bladværk, tunget sarg. Betræk af mørkegrøn silke. Bredde 65, ryghøjde 97, sædehøjde 44cm. 20. årh. Betræk med skader på det ene sæde, brugsspor