1920-tal. Klappkamera för plåtar 9x12 cm i polerad teak med ljusbrun bälg med Zeiss Jena Tessar 4,5/15 cm Nr 828204 i Compur 1-1/200 sek, svart packfilmsbakstycke och väska. Slutaren fungerar dåligt, mattskivebakstycke saknas, smärre skador. Dekorativ. A tropical teak wood camera, focusing screen back is missing, the shutter donsen´t work correctly, small damages. With outfit case. (2306/3)