Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Netauktion den 26. september 2023
KUNST
65
ÆLDRE KUNST
350
Se kataloget
29
MØBLER OG DESIGN
BELYSNING
28
ÆLDRE MØBLER OG ANTIKVITETER
65
KUNST
65
ÆLDRE KUNST
14
ORIENTEN
14
ORIENTALICA
62
PORCELÆN
62
PORCELÆN, FAJANCE
12
GLAS
12
GLAS
63
SØLV
63
SØLV
61
SMYKKER
61
SMYKKER OG URE
13
BRONZER OG METAL
13
BRONZER, METAL OG URE
16
SAMLEROBJEKTER
LEGETØJ
VÅBEN
ANDET
DEKORATION
ETNOGRAFICA
ETNOGRAFICA
9
TÆPPER
9
TÆPPER
BEKLÆDNING
TØJ, PELSE OG ACCESSORIES
VIN & SPIRITUS
VIN OG SPIRITUS
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Varenr
Mindst tid tilbage
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Varenr
136900.
Et par udskårne gotiske paneler med bemaling / A pair of carved gothic wooden panels with 16th century imagery painted on the reverse
Vurdering
5.00 DKK
6.00 DKK
7000-8000 DKK
Varenr
139435.
P. Ipsen, et par blomstermalerier på ovale platter af terracotta. 19. Årh.
Vurdering
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
1.000 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Varenr
138303.
Ubekendt kunstner: Havneparti med folkeliv og sejlbåde, Nordafrika?
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
3000 DKK
Varenr
138654.
Ubekendt kunstner: Snelanskab med huse. Olie på lærred.
Vurdering
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138655.
Ubekendt kunstner: Snelandskab med huse. Olie på lærred.
Vurdering
2.00 DKK
3.00 DKK
800 DKK
Varenr
138895.
Christian Benjamin Olsen (1873-1935): Marine med sejlskib
Vurdering
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
1200-1500 DKK
Varenr
138899.
Ubekendt kunstner: Portræt
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
800-1000 DKK
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
400 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Varenr
138984.
Johannes Wilhjelm (1868-1938): Markparti med hest og gård i baggrund. Olie på lærred.
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138985.
Carl Vilhelm Bunch (1853-1930): Kystparti med sejlskibe fra Refsnæs
Vurdering
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
1.700 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Varenr
138986.
Carl Bille (1815-1898): Marine med skibe i høj sø
Vurdering
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
2000 DKK
Varenr
138988.
Johan Thomas Lundbye (1818-1848). Radering. Komposition med tyrekalv
Vurdering
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
1000-1200 DKK
Varenr
138989.
Ubekendt kunstner: Bjerglandskab, olie på plade
Vurdering
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
2000-3000 DKK
Hammerslag
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
1.300 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Varenr
139028.
To japanske tryk af andefugle ca år 1900 (2)
Vurdering
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
1800-2000 DKK
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
1.000 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Varenr
139049.
Aage Roose (1880-1970): Fugle ved foderbrættet. Træsnit på japanpapir
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
600 DKK
Varenr
139050.
Svend Nielsen (1908-1993): Gadeparti, Bornholm med et par mænd i samtale
Vurdering
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
800 DKK
Hammerslag
26.00 DKK
27.00 DKK
400 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Varenr
139076.
Edmond-Francois Aman-Jean (1858-1936): Kvinde siddende ved bord
Vurdering
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
4000-6000 DKK
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
2.600 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Varenr
139078.
Ubekendt, antagelig fransk kunstner, 19. årh.: Arbejdere på en gårdsplads
Vurdering
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
4000-6000 DKK
Varenr
139369.
Carl Bloch (1834-1890): Radering, Stenet Kystparti
Vurdering
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
600 DKK
Varenr
139236.
John Hayes (1786 - 1866): Marinemaleri
Vurdering
7.00 DKK
8.00 DKK
4000-6000 DKK
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
2.000 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Varenr
139752.
Ubekendt Kunstner: Pige ved vandmølle, olie på plade
Vurdering
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
1200-1500 DKK
Varenr
139735.
Koloreret kobberstik, kort over Skandinavien
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
600 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Varenr
139765.
Emmery Rondahl (1858-1914): Gårdparti, mand med børn
Vurdering
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
8000 DKK
Varenr
135919.
Vurdering
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
3000 DKK
Varenr
135447.
Ubekendt kunstner: Marine med sejlskibe i høj sø.
Vurdering
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
2000 DKK
Varenr
89062.
Knud Mühlhausen (1909-1990): Ung nøgen rygvendt kvinde i sofa
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
2500 DKK
Varenr
137256.
Nicholas Cammillieri (1762-1860): Skibsportræt af sejlkskib i høj sø udfor Sardinien, akvarel, blæk og hvidt på papir, 1841
Vurdering
8.00 DKK
9.00 DKK
4000 DKK
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
2.400 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Varenr
138417.
Louise Ravn-Hansen (1849-1909): Sommerdag med blomstrende hyld
Vurdering
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1.000 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Varenr
138462.
Ubekendt engelsk kunstner 19/20 Årh.: Fiskere i måneskin
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138473.
Ubekendt kunstner: Portræt 19/20 Årh.
Vurdering
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
800 DKK
Varenr
138496.
Ubekent kunstner efter Otto Bache: "De sammensvorne rider fra Finderup efter mordet på Erik Klipping Skt. Cæcilienat 1286", olie på lærred
Vurdering
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138498.
Ernst Kiilerich (1874-1938): Fjordlanskab med kornmark, olie på plade
Vurdering
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138977.
Axel Bredsdorff (1883-1947): Vinterlandskab, olie på lærred
Vurdering
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
800 DKK
Varenr
138978.
Emil Lund 1855-1928: Landskabsparti med får
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138981.
Rudolf Bissen, 1846-1911. Kystparti med skov, olie på lærred.
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
600 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Varenr
138501.
P. E. Petersen: Kystparti ved solnedgang, olie på lærred
Vurdering
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138622.
Ubekendt dansk kunstner 20. årh.: Sommerdag
Vurdering
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
800 DKK
Varenr
138767.
Ubekendt kunstner: Uvejr ved klippekyst. Sign. Lönndell ?
Vurdering
2.00 DKK
3.00 DKK
1500 DKK
Varenr
138773.
Ubekendt kunstner: Bymotiv fra Venedig
Vurdering
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138775.
Henrik Jespersen (1853-1936): Alperne i Norditalien fra 1910
Vurdering
10.00 DKK
11.00 DKK
1500 DKK
Varenr
138492.
Johan Adolf Kittendorff (1820-1902) 'Fuglesang over dyrhaven', akvarel og bly på karton
Vurdering
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
800 DKK
Varenr
138502.
Mogens Kruse Bøggild (1907-1987): Portræt, kul på japanpapir. og tegning med fiskere (2)
Vurdering
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
800 DKK
Varenr
138623.
Ubekendt kunstner: 'Udsigt over hustage og portræt. Akvarel og tegning (2) .
Vurdering
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
800 DKK
Varenr
138651.
Carl Frithjof Ahl (1864-1916). Portræt af herre. Olie på lærred.
Vurdering
14.00 DKK
15.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138872.
Carl Frithjof Ahl (1864-1916): Havneparti, Hamburg, olie på lærred
Vurdering
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1.700 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Varenr
138750.
Julius Paulsen (1860-1940): Kvindestudie. Usigneret, olie på lærred.
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
3000 DKK
Varenr
138768.
Peter Hansen (1868-1928): Skovparti. Vandfarve på papir. Sign. PH.
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
800 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Varenr
138774.
Francis Chesham: "View of the Geyser, a Hot Spring in Iceland". Håndkoloreret aquatinte.
Vurdering
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138762.
Ubekendt kunstner: Bjerglandskab med kirke og udsigt med en by, i forgrunden en arbejdende mand, ant. England 19. årh.
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
2500 DKK
Læs mere
Jeg forstår