2023-09-10 Månadsauktion
45
Antikviteter
2189
Samtliga utrop
45
Antikviteter
36
159
20
567
86
200
79
31
Kläder, väskor & Accessoarer
235
35
377
35
191
76
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Parfymbrännare, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
11 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
15.
Skulptur, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
70.
Jardinierer ett par, 1800-talets slut
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
116.
Ljusstake, delvis gustaviansk
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
119.
Ljusstake, barock, 1600-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
126.
Elddon, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
129.
Ljusstake, 15/1600-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
6 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
134.
Skrin, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
137.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
145.
Ljusstake, barock, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
152.
Nattljusstake, empire-stil, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
241.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
242.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
256.
Matris för livréknapp, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
257.
Jardiniere, 1800-talets slut
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
261.
Kakelplattor 9st, fajans, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
266.
Ljusstake, empire, 1800-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
410.
Gaveldelar till kyrkbänk, daterad 1698
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
484.
Pardörrar, 16/1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
13 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
487.
Fönster ett par med bågfönster, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
564.
Ljusstake, Historismus, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
589.
Ljusstake, barock, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
649.
Sked i brons, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
731.
Ljusstake, empirestil, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
777.
Nyckelpiga, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
842.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
929.
Budkavel, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
950.
Piphuvuden 2st, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1137.
Munk- samt kakpanna 2st, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1193.
Sockerkaksform, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1216.
Parti spännen, m.m. 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1218.
Nycklar 8st, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1226.
Bilor 3st, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1257.
Brödfat 2st, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1278.
Rostbiffsfat, Shaw & Fisher, England, Sheffield, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1294.
Nycklar 2st, bl.a. medeltida
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1315.
Trattar 3st, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1388.
Dekorationsfat ett par, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1409.
Kisthandtag, 16/1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1462.
Bultlås, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1706.
Parti antika knappar, m.m.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1818.
Parti lås och nycklar, mestadels 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1877.
Dörrsmide 8 delar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2066.
Lås 7 delar, bl.a. 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2511.
Parti allmogeföremål, m.m.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK