2023-09-10 Månadsauktion
36
2189
Samtliga utrop
45
Antikviteter
36
159
20
567
86
200
79
31
Kläder, väskor & Accessoarer
235
35
377
35
191
76
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
29.
Dalagris, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
43.
Träskuren häst, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
141.
Bolle, allmoge, Norge, daterad 1850
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
167.
Dalahäst, 1900-talets början
230.
Leksak, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
254.
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
274.
Dalahäst, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
543.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
605.
Flätad korg, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
627.
Knotskål, allmoge, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
150 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
677.
Knotskål, allmoge, daterad 1875
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
845.
Tråg, allmoge, daterat bl.a. 1862
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
859.
Låda för dräkthandskar, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
913.
Skäktknivar 2st, allmoge, daterade 1850/54
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1213.
Pulpetskrin, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1219.
Brunnshink, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1277.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1282.
Skåpdörrar ett par, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1283.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1313.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1415.
Rotkorgar 4st, allmoge, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1463.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1532.
Stort pulpetskrin, allmoge, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1546.
Korgar 2st, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1567.
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1593.
Pott-/gungstolar 2st, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
150 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1714.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1855.
Allmoge 7 delar, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1860.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2211.
Parti allmogeföremål
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2221.
Parti allmogeföremål, bl.a. 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2233.
Allmoge 4 delar
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2398.
Allmoge 2 delar
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2403.
Parti 3 delar
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2405.
Parti diverse
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2505.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK