2023-08-20 Månadsauktion
36
Antikviteter
2176
Samtliga utrop
36
Antikviteter
50
171
21
503
122
150
50
23
Kläder, väskor & Accessoarer
278
46
363
60
205
14
74
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
30.
Ljusarm, barock, 16/1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
67.
Skrin, barock, 1700-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
8 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
69.
Altarljusstakar ett par, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
112.
Form, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
149.
Snushund, 1800-talets slut
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
155.
Ikon, Grekland, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
850 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
167.
Coasters 9st, empire, 1800-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
168.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
215.
Gästabudskniv, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
218.
Rutor till fönster 3st, varav två daterade 1702
229.
Skrin, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
275.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
287.
Reseschatull, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
489.
Tapetdelar, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
11 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
692.
Serveringsbricka, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
708.
Kandelaberarmar ett par, empirestil, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
711.
Kalkar 2st, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
778.
Bultlås, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
791.
Bägare, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
803.
Stor kaffekanna, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
849.
Jordglob, Ludwig Julius Heymann, Berlin, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
895.
Liten kittel, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
902.
Gardinomtag 3 par, bl.a. empire, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
943.
Ljusstakar 2+1, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
946.
Skrin, allmoge, daterat 1781
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1149.
Sockerkaksform, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1186.
Täljstensgryta, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1193.
Åderlåtare, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1297.
Skrin, 1800-tal
1556.
Snusdosa, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1577.
Skrin 3st, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1627.
Lås 4st, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1702.
Gafflar 6st, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1769.
Stor kanna, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2368.
Baljor 2st, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2472.
Lås 3st, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK