2023-08-20 Månadsauktion
50
2176
Samtliga utrop
36
Antikviteter
50
171
21
503
122
150
50
23
Kläder, väskor & Accessoarer
278
46
363
60
205
14
74
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
29.
Dalahäst, 1900-talets första del
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
25 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
40.
Bonadsmålning, allmoge, Småland, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
42.
Lockburk, allmoge, daterad 1813
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
54.
Träskuren fågel, allmoge, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
63.
Knotskål, allmoge, daterad 1770
16 00 SEK
17 00 SEK
4 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
65.
Dalahäst, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
70.
Kåsa med snibb, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
80.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
88.
Skrin, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
5 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
175.
Brännvinssked, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
179.
Liten ostform, allmoge, daterad 1769
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
193.
Knotskål, allmoge, daterad 1821
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
238.
Knotskål, allmoge, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
244.
Knotskål, allmoge, daterad 1824
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
248.
Dalahäst, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
259.
Skål med hänklar, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
269.
Knotskål, allmoge, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
290.
Skulptur, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450.
Dörr, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
461.
Dörr, allmoge, bär datering bl.a. 1550
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
495.
Spelhorn, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
547.
Nålhus, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550.
Spelhorn, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
589.
Låda med skjutlock, daterad 1865
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
717.
Ostform, allmoge, daterad 1761
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
787.
Trollring, allmoge, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
820.
Korg, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
822.
Allmoge 5 delar
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1107.
Skrin, allmoge, daterad 1730
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1220.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1235.
Parti allmogeföremål
3 00 SEK
4 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1264.
Psalmbokshylla, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1448.
Stånk, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1472.
Rotarbeten 2st, allmoge, 1900-talets första del
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1531.
Allmoge 2 delar, bl.a. daterat 1855
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1591.
Svarvskålar 6st, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1619.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1846
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1750.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1916.
Stort tråg, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1944.
Räfsor 8st, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1963.
Skrin 2st, allmoge, 1800-tal
1980.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2017.
Parti allmogeföremål
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2110.
Allmoge 5 delar, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2140.
Tunnor 2st, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
950 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2191.
Mangelbräden 3st, allmoge, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2250.
Parti allmogeföremål
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2301.
Tråg 5st, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
950 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK