2023-07-30 Månadsauktion
53
Antikviteter
2314
Samtliga utrop
53
Antikviteter
51
150
46
519
119
270
69
11
Kläder, väskor & Accessoarer
262
25
430
54
173
16
51
14
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
15.
Mortel, 1600-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
43.
Gästabudskniv med gaffel, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
3 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
49.
Flaskschatull, 1800-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
52.
Kryddskrin, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
92.
Snushund, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
107.
Dosa med lock, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
112.
Lackdosor 2st, Ryssland, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
179.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
187.
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1800-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
188.
Schatull, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
194.
Dekorelement, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
196.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
197.
Ljusplåtar ett par, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
6 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
207.
Gycklarkrus, daterat 1753
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
234.
Rakknivsskrin, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
259.
Liten kaffekanna, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
265.
Jordglob, "Newtons Terrestrial Globe", London, omkring 1800-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 700 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
274.
Lackdosa med släkten Romanovs vapen, Ryssland, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
290.
Spiklykta, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
298.
Mortel i brons, 16/1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
491.
Bordsurtout, 1800-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
508.
Skulptur, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
513.
Lockask, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
568.
Reseikon, Ryssland, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
583.
Ikon, Ryssland, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
610.
Kandelaber, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
648.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
667.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
679.
Sparbössa, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
680.
Skylt, "Medlem av Sveriges Konst- och Antikhandlareförening"
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
681.
Form, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
691.
Kaffekanna, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
708.
Stor kaffekanna, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
719.
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
770.
Mortel med stöt, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
892.
Aladåbformar 2st, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
962.
Dörrkläpp, 1700-tal eller äldre
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
965.
Ikon, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
987.
Reseikon, Ryssland, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1138.
Hänglås, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1213.
Serveringsbricka, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1254.
Träfigurer 5st, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1324.
Pannkakslagg, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1326.
Skrin 2st, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1378.
Brasställ ett par, 1800-tal
1393.
Porträttmålningar/siluettklipp 4st, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1455.
Antik kanonkula
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1472.
Rakknivsskrin 6st, bl.a. daterat 1895
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK