2023-06-04 Månadsauktion
61
Antikviteter
2494
Samtliga utrop
61
Antikviteter
75
153
43
574
139
138
68
16
Kläder, väskor & Accessoarer
341
25
373
148
224
9
86
20
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
4.
Kandelaber, sengotisk, 15/1600-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
16 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
31.
Kandelabrar ett par, empirestil, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
44.
Tårtspade, Sverige, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
5 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
54.
Tårtspade, rokoko, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
70.
Vindflöjel, daterad 1803
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
79.
Skulptur, 16/1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
9 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
80.
Regentlängd 17 delar, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
102.
Kanna i koppar, barockstil, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
121.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
154.
Ljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
157.
Solur, daterat 1708
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
175.
Kandelaber, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
187.
Rutor till fönster 3st, varav två daterade 1702
196.
Flaskschatull, Karl Johan, 1800-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
212.
Tornspira, 1700-tal eller äldre
21 00 SEK
22 00 SEK
2 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
218.
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
229.
Ljusstake, barock, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
248.
Skrin, daterat 1732
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
279.
Dryckesschatull, 1800-talets senare del
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
297.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
555.
Gästabudskniv, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
577.
Kugghjulsmaskin för urmakare, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
670.
Yxhuvud, sannolikt medeltida
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 900 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
687.
Skrin, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
703.
Träskuren fågel, omkring 1900-talets mitt
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
716.
Stor kaffekanna, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
752.
Serveringsbricka, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
850.
Dörrlås, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
851.
Dörrlås, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
870.
Dosor 3st, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
873.
Kokkärl för kungligt kök, daterad 1823
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
897.
Ljusstake, barockstil, troligen 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
900.
Lås, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
904.
Välkomna, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
907.
Skrin, barockstil, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
924.
Statyett, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
950.
Lås, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
951.
Lås, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
952.
Lås, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
964.
Ljusplåt, barockstil, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
995.
Besman 2st, ett daterat år 1700
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1106.
Jardiniere, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1125.
Skrin 3st, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1155.
Dörrbeslag ett par, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1157.
Dörrbeslag ett par, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1190.
Brödfat 2st, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1200.
Lås 2st, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1332.
Krucifix, Ryssland, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK