2023-06-04 Månadsauktion
148
2494
Samtliga utrop
61
Antikviteter
75
153
43
574
139
138
68
16
Kläder, väskor & Accessoarer
341
25
373
148
224
9
86
20
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Skålfat, Kina, Guangxu
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
16 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
45.
Fat, Kina, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
50.
Skålfat, Kina, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
27 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
53.
Plakett, Kina, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
56.
Noh mask, Japan, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
75.
Kabaretfat 9 delar, Kina, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
88.
Koppar 3st med fat 4st, Kina
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
9 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
95.
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
97.
Plakett, Kina, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
142.
Lockurna, Japan, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
148.
Koppar 4st, Kina
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
5 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
150.
Spegel, Kina, Mingstil
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
166.
Skulptur, Kina, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
191.
Tallrik, Kina, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
198.
Bojaner med lock ett par, Kina, Kangxi-sigill, troligen 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
5 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
199.
Urna, Japan
201.
Skålar 2st, Kina, troligen Ming
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
210.
Golvvas, Kina, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
215.
Bärtallrikar 2st, Kina, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
220.
Lockurna, Japan, Edo
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
232.
Lockurna, Kina, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
237.
Bojan med lock, Kina, Kangxi-sigill, troligen 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
240.
Skål på fot, Kina, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
244.
Skålfat, Kina, troligen 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250.
Urna, Kina, troligen 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
252.
Skålfat, Kina, troligen 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
6 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
255.
Fat 11st, Kina, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
265.
Kantiner med lock ett par, Kina, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
294.
Triptyk, Japan, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
295.
Rökelsekar, Kina, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
509.
Väggvas, Kina, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
510.
Lockurna, Kina, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
511.
Porslin 2 delar, Kina, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
515.
Porslin 5 delar, Kina
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
5 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
519.
Skålar 2st, Kina, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
535.
Tallrik, Kina, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
537.
Koppar 4st, Kina, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
5 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
560.
Vas, Kina, Kangxi-sigill, troligen 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
590.
Skål, Kina, Yongzheng
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
64 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
602.
Vas, Kina, Kangxi sigill, troligen 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
604.
Skål, Kina, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
620.
Träsnitt, Toyokuni Utagawa, Japan
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
622.
Träsnitt, Japan
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
623.
Träsnitt, Japan, Hiroshige, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
624.
Träsnitt, Japan, Kunisada, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
625.
Träsnitt, Japan, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
626.
Träsnitt, Japan, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
653.
Porslin 7 delar, Kina, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK