2023-06-04 Månadsauktion
373
2494
Samtliga utrop
61
Antikviteter
75
153
43
574
139
138
68
16
Kläder, väskor & Accessoarer
341
25
373
148
224
9
86
20
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
13.
Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
3 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
24.
Spegel, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
46.
Spegel, transition, 1700-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
74.
Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
208.
Spegel, empire, G.A.Lundgren, Ystad, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
249.
Spegellampetter 4st, barockstil, daterade 1946
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
12 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
257.
Spegel, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
269.
Spegel, gustaviansk, 1800-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
287.
Speglar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
301.
Byrå, senbarock, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
8 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
302.
Karmstol, "Solitär", John Kandell för Källemo, Värnamo
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
303.
Bord, allmoge, 1800-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
19 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
304.
Skänk, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
305.
Trädgårdsmöblemang 5 delar, Grythyttan
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
8 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
306.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
7 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
307.
Stolar ett par, västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
7 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
308.
Pallar 4st, Rainer Daumiller, 1900-talets andra hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
309.
Stolar ett par, gustavianska, 1700-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
9 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
310.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
311.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1842
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
313.
Byrå, senbarock, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
5 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
314.
Bord, "Superellips", Piet Hein & Bruno Mathsson för Fritz Hansen, 1991
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
315.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
316.
Skåp, allmoge, 1800-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
10 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
317.
Serveringsvagn, Italien, 1900-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
318.
Kubbstol, allmoge, Norge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
320.
Sideboard, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
321.
Stol, "TeVe", Alf Svensson för studio Ljungs Industrier, 1950-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
322.
Gungstol, Robert W. Winfield, 1800-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
323.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1852
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
325.
Väggskåp, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
326.
Fåtöljer ett par, "Napoleon", Kerstin Hörlin Holmquist för Nordiska Kompaniet
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
327.
Bord, "Superellips", Piet Hein & Bruno Mathsson för Fritz Hansen, 1982
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
330.
Stolar 4st, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 2003
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
332.
Sideboard, Bertil Fridhagen för Bodafors, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
333.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1783
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
334.
Skänk, allmoge, 1700-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
335.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
336.
Dagbädd 2 delar, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
337.
Slagbord/byrå, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
338.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
340.
Matsalsmöblemang 7 delar, "Herrgården", Carl Malmsten
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
850 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
341.
Slagbord med skåp och låda, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
342.
Karmstol, "Lilla Åland", Carl Malmsten, Stolab, 2003
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
343.
Skåp, barock, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
344.
Kubbstol, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
345.
Skåp, allmoge, Dalarna, daterat 1847
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
346.
Chiffonjé, Karl Johan, Stockholmsarbete av Fredrik Wilhelm Nyberg
14 00 SEK
15 00 SEK
2 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
...