2022-12-04 Månadsauktion
70
2070
Samtliga utrop
42
Antikviteter
70
143
18
433
114
136
80
25
Kläder, väskor & Accessoarer
250
41
364
29
211
21
87
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Dryckeskanna, Norge, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
18.
Dryckeskanna, Norge, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
34.
Bolle, allmoge, Lima, daterad 1853
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
10 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
37.
Svepask, allmoge, daterad 1844/52
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
46.
Dalahund, tillskriven Karl Hvit, Vattnäs, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
15 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
51.
Skrin med lock, allmoge, 1800-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
5 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
56.
Dalahäst, möjligen Säbben Per Hvit, Vattnäs, omkring år 1900
73.
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
74.
Spelhorn, daterat bl.a. år 1830
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
75.
Skrin, allmoge, daterat 1807
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
79.
Lekhäst, 1800-talets slut
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
84.
Jemt Olov Persson (f.1871)
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
94.
Tråg, allmoge, daterat 1754
12 00 SEK
13 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
96.
Dalahäst, möjligen Säbben Per Hvit, Vattnäs
145.
Bonadsmålning, allmoge, södra Sverige, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
5 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
146.
Skrin, allmoge, Jämtland, daterat 1839
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
7 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
150.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
14 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
183.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
189.
Spolhållare, allmoge, daterad 1873
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
197.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
198.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
211.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
245.
Dalagris/spargris, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
286.
Dalagris/ljusstake, 1940-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
289.
Dalahäst, 2000-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
515.
Takdekoration, 1900-talets första del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
528.
Fäbodstege, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
532.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
548.
Knotskål, allmoge, daterad 1832
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
568.
Mortel, allmoge, daterad 1849
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
588.
Fäbodstege, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
651.
Kandelaber, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
652.
Korg med handtag, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
657.
Mangelbräde, allmoge, 16/1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
677.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1747
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
722.
Dopkorg, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
650 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
818.
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
825.
Dryckeskopp, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
852.
Rotkorg, allmoge, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
862.
Dalahäst, 1900-talets andra hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
930.
Dalahästar 2st, Nisser, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1197.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1200.
Lyktor 2st, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1288.
Selbåge, allmoge, Järvsö, 1800-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1417.
Mangelbräden 3st, allmoge, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1474.
Klappträn 6st, allmoge, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1486.
Luffarkrok, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1496.
Mangelbräden 2st, allmoge, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK