2022-07-31 Månadsauktion
71
Antikviteter
2370
Samtliga utrop
71
Antikviteter
68
154
33
488
145
213
85
34
Kläder, väskor & Accessoarer
258
63
368
36
203
28
116
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Ikon, Ryssland, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
20 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3.
Bergsmansyxa, daterad Fahlün 1745
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
11 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
9.
Saltkar, empire, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
17.
Brännvinssked, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
23.
Brännvinssked, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
28.
Brännvinssked, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
34.
Elddon, Wedevågs Bruk, 1700-tal
35.
Eldhundar ett par, Louis XV-stil, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
38.
Vattenkanna, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
4 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
44.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
8 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
61.
Kandelabrar ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
18 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
65.
Saltkar i porfyr, empire, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
80.
Lockdosa, 1800-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
90.
Sakral skulptur, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
108.
Kandelaber, empire, Frankrike, 1800-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
7 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
114.
Ljusstakar ett par, Frankrike, 1700-talets slut
115.
Bägare i koppar, 1700-tal
124.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Restauration, 1800-talets första del
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
5 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
134.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, omkring år 1800
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
136.
Skulptur på postament, 1800-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
38 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
142.
Ljusstakar ett par, barock, troligen Spanien, 16/1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
165.
Vaxstapelställ, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
174.
Stor ljusstake, ottomansk, 16/1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
5 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
190.
Hänglås, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
195.
Hänglås, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
210.
Terrin med lock, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
217.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
261.
Tobaksdosor 2st, Holland, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
268.
Skrin, renässansstil, troligen 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
276.
Ljusstakar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
280.
Ikon, Ryssland, 1700-tal eller äldre
18 00 SEK
19 00 SEK
800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
289.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
346.
Fönster ett par, 1800-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
476.
Tändstål 2st, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
523.
Ikon, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
542.
Burk med lock, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
545.
Supkoppar 2st, 17/1800-tal
551.
Sked, 1800-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
552.
Ljusplåtar ett par, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
560.
Brännsskål och sked, barock, 16/1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
567.
Kniv och gaffel, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
576.
Väggljusstake, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
610.
Sybaron, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
617.
Skrin, Karl Johan, 1800-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
619.
Bälte med nålhus, samearbete, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
9 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
621.
Fodral med två rakknivar, bl.a. daterad 1764
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
662.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
668.
Supkoppar 2st, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK