2022-07-31 Månadsauktion
154
2370
Samtliga utrop
71
Antikviteter
68
154
33
488
145
213
85
34
Kläder, väskor & Accessoarer
258
63
368
36
203
28
116
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
29.
Golvlampa, "Gräshoppan / Grasshopper", G-33, Greta Magnusson Grossman för Bergboms, 1950-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
17 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
37.
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
13 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
43.
Månskensampel, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
63.
Golvlampor ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
89.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Restauration, 1800-talets första del
26 00 SEK
27 00 SEK
7 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
102.
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
13 00 SEK
14 00 SEK
5 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
121.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
158.
Månskensampel, omkring år 1900
9 00 SEK
10 00 SEK
2 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
168.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
186.
Takkrona, oskariansk, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
5 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
212.
Ljusstake, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
269.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
272.
Taklampa, Tyskland, art deco, 1930-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
4 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
284.
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
286.
Vägglampor ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
288.
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
6 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
296.
Bordslampa, Nordiska Kompaniet, Modell 50595, 1940-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
5 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
478.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
525.
Takkrona, barockstil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
529.
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
530.
Taklampa, 1940-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
547.
Golvlampa, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
603.
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första del
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
646.
Taklampa, 2000-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
5 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
648.
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
649.
Taklampa, 2000-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
651.
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
656.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
660.
Taklampa, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
675.
Ljusstakar ett par, Birgitta Hedlund
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
676.
Fasadlampa, Gunnar Asplund för ASEA, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
684.
Taklampa, Carl Malmsten
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
687.
Industrilampa, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
690.
Bordslampa, 1940-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
699.
Taklampa, omkring år 1900
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
719.
Bordsfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
732.
Fönsterlampor 3st, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
737.
Golvlampa, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
739.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
746.
Vägglampor ett par, Luxus, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
768.
Golvlampa, möjligen Nordiska Kompaniet, 1940-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
5 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
778.
Tåglyktor 2st, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
950 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
799.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
810.
Bordslampa, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
824.
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2560
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
850.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
864.
Taklampa, barockstil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
865.