2022-07-31 Månadsauktion
36
2370
Samtliga utrop
71
Antikviteter
68
154
33
488
145
213
85
34
Kläder, väskor & Accessoarer
258
63
368
36
203
28
116
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
15.
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
52.
Skålfat, Kina, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
156.
Risskålar med lock ett par, Kina, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
2 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
226.
Stekfat ett par, Kina, qianlong, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
259.
Skål, Kina, troligen 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
278.
Terrin med lock, Kina, qianlong, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
507.
Antik skål, Asien
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
515.
Skrin och dosa, Kina, 17/1800-tal
536.
Golvvaser ett par, Kina, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
598.
Skål, Kina, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
644.
Fat 5st samt skål, Kina, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
674.
Bordsspegel, Kina, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
677.
Terrin med lock, Kina, exportporslin, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
678.
Skål, Kina, Song
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
721.
Figurin, Kina, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
745.
Vas, Kina, Kanton, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
791.
Vas, troligen Kangxi, Kina
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800.
Tallrikar 5st, Kina, Jiaqing, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
816.
Vas, Kina, Kanton, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
829.
Kuniyoshi Utagawa (1797-1861)
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1102.
Porslin 2 delar, Imari-färger, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1115.
Bojan med lock, Kina, 1900-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1121.
Skulpturer 4st, Asien
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1147.
Antikt kärl, Asien
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1157.
Orientaliska föremål 4st
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1166.
Vaser ett par, Kina, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1295.
Vas, mellanöstern, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1382.
Skålfat, Japan, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1458.
Orientaliska föremål 12st, bl.a. 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1490.
Parti 10 delar, bl.a. 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1572.
Mask, Afrika
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1648.
Orientaliska föremål 6st
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1678.
Rökelsekar ett par, orientaliska, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1838.
Parti orientaliska föremål
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2254.
Parti 9 delar
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2319.
Orientaliska föremål 2st
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
150 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK