2022-05-15 Månadsauktion
429
2075
Samtliga utrop
25
Antikviteter
45
156
18
480
88
131
60
22
Kläder, väskor & Accessoarer
236
75
429
35
177
76
12
Katalognummer
...
9
Katalognummer
Katalognummer
1.
Spegel, gustavianskt Stockholmsarbete av Johan Åkerblad, 1779
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
16 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3.
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
5 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
9.
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko, 1750/60-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
39 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
10.
Dekorationskannor ett par, empirearbeten i Claude Galles art, Frankrike, 1800-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
44 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
21.
Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
56.
Spegel, "Ultrafragola", Ettore Sottsass, formgiven 1970
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
46 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
132.
Väggskåp, Marita Olsson, Arvika
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
133.
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
171.
Spegel, gustaviansk, 1700-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
6 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
236.
Spegel, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
258.
Spegel, delvis barock, 1700-talets första hälft
300.
Skänk, gustaviansk, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
7 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
301.
Skänk, gustaviansk, daterad 1845
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
8 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
302.
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese, 1995
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
5 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
303.
Skänk, gustaviansk, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
15 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
304.
Soffa och fåtölj, Kurt Östervig, modell 301, Jason Möbler, Danmark
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
6 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
305.
Bockbord, allmoge, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
11 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
306.
Skänkskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
6 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
307.
Karmstolar 3st, Louis XVI, 1700-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
308.
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
8 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
309.
Skänk, gustaviansk allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
3 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
310.
Skåp, barock, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
32 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
311.
Fåtölj, "Cigarren/GE-240", Hans J Wegner, Danmark
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
6 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
312.
Slagbord med skåpdörrar, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
313.
Sideboard, "MI 806", Bruno Mathsson
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
314.
Soffa, sengustaviansk, omkring år 1800
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
8 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
315.
Matbord, "Superellips", Bruno Mathsson & Piet Hein för Mathsson International
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
316.
Karmstolar ett par, Louis XVI, 1700-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
317.
Matsalsmöblemang 9 delar, "Ambassadör", Carl Malmsten
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
318.
Stolar 10st, Leksandsmodel, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
319.
Stol, "Mademoiselle", Ilmari Tapiowaara, Edsbyverken
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
320.
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
321.
Trädgårdssoffa, "Ormbunksoffa", Aggenberg, Stockholm, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
322.
Trädgårdsfåtöljer ett par, "Ormbunksmöbel", 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
323.
Slagbord, Åmells möbler, rokokostil, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
324.
Lampbord, empirestil, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
325.
Parkbänk, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
326.
Parkbänk, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
327.
Sideboard, "Herrgården", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
328.
Bord, barock, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
11 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
329.
Matbord, David Rosén för Nordiska Kompaniet, 1950-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
5 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
330.
Skåp, Frankrike, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
331.
Karmstolar ett par, "Eker", Gillis Lundgren för IKEA
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
332.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
333.
Pottskåp, gustavianskt, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
334.
Vitrinskåp, 19/2000-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
335.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
336.
Trågsoffa, gustaviansk stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
...
9