2022-04-03 Månadsauktion
49
Antikviteter
1997
Samtliga utrop
49
Antikviteter
46
143
14
352
128
189
72
26
Kläder, väskor & Accessoarer
296
20
266
26
280
13
69
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Kandelabrar ett par, empire, Parisarbeten av Claude Francois Rabiat (versam 1778-1815)
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
105 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
12.
Ljusstakar ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
18.
Ljusstake, sengotisk, 1500-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
15 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
23.
Stor kaffekanna från Drottningholms Slott, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
10 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
31.
Kandelaber, barock, 16/1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
9 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
32.
Ljusstake, barock, 16/1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
18 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
37.
Mortel, renässans, 15/1600-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
47.
Ljusstake, 16/1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
51.
Bergsmansyxa, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
8 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
66.
Ljusstake, barock, 1700-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
79.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
82.
Väggappliquer ett par, empirestil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
12 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
89.
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
3 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
96.
Ljussax, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
99.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
156.
Kanna, troligen 1500-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
160.
Fällkniv, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
168.
Ljusstake, barock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
183.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
207.
Ljusstake, senbarock, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
246.
Tazza, 1800-talets slut
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
253.
Takspira, troligen 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
259.
Altarljusstake, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
263.
Dosa med lock, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
292.
Kanna i koppar, barockstil, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
477.
Ljusstake, barock, 1700-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
478.
Fällkniv, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
497.
Fällkniv, England, 17/1800
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
503.
Ljusstake, Louis XV, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
528.
Ljusstakar 2st, barock, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
562.
Eldhundar ett par, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
577.
Skulpturerade keruber 2st, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
580.
Skrivschatull, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
606.
Skrin, barockstil, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
736.
Ljusstake, Louis XVI, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
791.
Serveringbricka, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
817.
Ljusstake, Frankrike, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
851.
Gafflar 2st, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
853.
Fyrfat, barockstil, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
150 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
854.
Ljusstake, barockstil, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
857.
Pulpet, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
862.
Spänne, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
150 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
953.
Aladåbform, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1113.
Blosskorg, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1119.
Ljusstake, barock, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1293.
Kaffekanna, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1345.
Mässing 7 delar
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1536.
Reseschatull, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK