2021-08-01 Månadsauktion
19
Antikviteter
1980
Samtliga utrop
19
Antikviteter
30
192
450
118
121
54
Kläder, väskor & Accessoarer
191
22
408
30
234
13
78
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
19.
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22.
Saltkar i porfyr, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
39.
Skulptur, 1800-tal eller äldre
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
91.
Sockerskrin, Karl Johan, Anders Schönqvist, daterad 18 september 1815
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
106.
Kandelabrar ett par, empirestil, 1800-talets senare del
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
113.
Skulptur, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
114.
Skulptur, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
120.
Vinkylare, England, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
191.
Tobaksdosa, troligen Holland, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
209.
Flaskschatull, Karl Johan, 1800-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
260.
Jardiniere, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
581.
Vigvattenskål, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
591.
Skulptur, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1290.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1314.
Schatull, Karl Johan, 1800-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1398.
Skål på fot, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1592.
Ram tillverkad av stolsrygg, gustaviansk, daterad år 1800
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1824.
Antika mynt 12st, Sverige
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2167.
Stenyxa, troligen stenålder
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
350 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK