2021-08-01 Månadsauktion
450
1980
Samtliga utrop
19
Antikviteter
30
192
450
118
121
54
Kläder, väskor & Accessoarer
191
22
408
30
234
13
78
12
Katalognummer
...
10
Katalognummer
Katalognummer
44.
Kniv med slida, Johan Fankki
23 00 SEK
24 00 SEK
2 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
56.
Reservoarpenna, Mont Blanc, Meisterstück no.149
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
64.
Kamera, Hasselblad, 500ELX
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
65.
Vinkylare, jugendstil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
7 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
90.
Trädgårdsurnor ett par, Skoglund & Olsson, Gefle, no.16, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
4 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
98.
Skulptur, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
111.
Trädgårdsurna, J&CG Bolinder, No.13, Stockholm, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
26 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
112.
Tablettaskdispenser, Tulo Pastiller, 1900-talets första del
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
119.
Ljusstakar ett par, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
122.
Serietidning, "Kalle Anka & co.", No.2, 1948
6 00 SEK
7 00 SEK
4 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
131.
Fat, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
950 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
145.
Skulpturer ett par, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
151.
Brevpress
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
152.
Ambrotype, 1850/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
205.
Skulpturer ett par, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
211.
Serietidningar 2st, "Kalle Anka & co.", No.5 samt no.10, 1949
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
218.
Medalj, Sankt Olavs Orden, Norge
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
222.
Väggtelefon, Kungliga Telegrafverkets Verkstad, Stockholm, 1900-talet första del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
226.
Korkskruv, "Popeye", Bulls Patent, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
237.
Bordsspegel, nyrenässans, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
254.
Tazzor ett par, 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
273.
Vattentunna, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
280.
Skulptur, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
285.
Träskuren häst, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
340.
Färdkista, allmoge, daterad 1831
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
489.
Lunettfönster ett par, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
496.
Trädgårdsurna, 1900-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
512.
Emaljerad reklamskylt, "Kodak Film"
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
517.
Skrivställ 6 delar, Gusum, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
522.
Emaljerad reklamskylt, "Shell Fotogen"
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
530.
Burk med lock, Sven Olof Andersson/Ulla Andersson, Borlänge
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
7 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
548.
Reklamskylt med belysning, "Hakons"
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
580.
Hänge, Lars Levi Sunna
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
620.
Handyxa, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
622.
Dalatupp, omkring 1900-talets mitt
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
658.
Trädgårdsurna med postament, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
667.
Ytterfoder, Japan, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
686.
Vattenkanna, Carl Arne Breger för Gustavsberg
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
688.
Tubkikare, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
695.
Överstycke, rokokostil, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
714.
Figur, Kaj Bojesen, Danmark
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
717.
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gense
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
722.
Kakburk, Örebro Kexfabrik, 1900-talets första del
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
723.
Vällingklocka, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
724.
Julgransdekorationer 12st, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
742.
Punschkylare, 1800-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
744.
Skrin, Ryssland, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
745.
Trädgårdsurnor ett par, 19/2000-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
...
10