2021-04-05 Månadsauktion
57
2182
Samtliga utrop
104
Antikviteter
73
140
12
404
168
214
82
15
Kläder, väskor & Accessoarer
258
26
301
57
208
39
53
28
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
40.
Golvurnor ett par, Kina, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
42.
Stekfat 2st, Kina, Qianlong, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
6 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
54.
Urna med lock, Kina, Qing-dynastin
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
135.
Golvvas, Kina, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
172.
Fat 4st, Kina, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
189.
Vaser ett par, Satsuma, Kutani, Japan
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
224.
Tallrikar 6st, Kina, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
233.
Urna, Han-stil, troligen sentida
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
271.
Urna, Kina, Han-stil, sannolikt sentida
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
293.
Tripodurna, Kina, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
409.
Golvvas, Kina, 1800-tal
474.
Skulptur, troligen Japan, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
565.
Rökelsekar, Kina, 19/2000-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
578.
Vaser ett par, Kina, 1900-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
619.
Tallrikar 4st, Kina, Qianlong, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
4 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
640.
Bojaner 2st, Kina, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
677.
Skålfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
717.
Tallrikar 2st, Kina, Qianlong, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
722.
Fat, Kina, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
732.
Syskrin, Kina, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
739.
Ytterfoder, Japan, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
771.
Vas, Kina, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
793.
Fat 7st, Kina, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
2 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
845.
Vas, Japan, 1900-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850.
Målning på duk, Kina, troligen samtida
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
851.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
864.
Träskuren panel, Kina, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
878.
Dosa med lock, Kina, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
879.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
915.
Värmefat, Kina, Jiaqing, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
938.
Dolkar 2st, orientaliska, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
952.
Paraplyställ, Kina, 19/2000-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1128.
Terrin med lock, Kina, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1153.
Fat, Kina, Kangxi
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1157.
Urna, Kina, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1162.
Gallerskål med underfat, Kina, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1178.
Fat, Kina, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1232.
Golvvas, Kina, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1252.
Spegel, Persien, Khatamkari-arbete, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1285.
Vas, Kina, 1900-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
150 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1352.
Bojaner 2st, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1353.
Skulpturer 2st, Kina, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1384.
Porslin 2 delar, Kina, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1427.
Matkantin, Kina, troligen samtida
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1438.
Ytterfoder, troligen Japan, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1502.
Skulptur, Japan, 19/2000-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1507.
Akvarell, Kina, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1514.
Parti 6 delar
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK