2020-12-06 Månadsauktion
110
2422
Samtliga utrop
110
Antikviteter
110
216
32
469
129
175
81
24
Kläder, väskor & Accessoarer
253
36
331
47
245
35
115
13
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Dalmålning, Kers Erik Jönsson, Leksand, daterad 1838
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
31 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
23.
Dalmålning, Mats Anders Olsson, Västanå, Rättvik
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
9 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
51.
Dalmålning, Mats Anders Olsson, Boda, daterad 1851
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
18 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
61.
Allmogemålning, daterad 1818
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
14 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
83.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
4 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
101.
Skedholk, allmoge, Jämtland/Härjedalen, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
6 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
123.
Knotskål, allmoge, daterad 1780
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
144.
Kalk, allmoge, daterad den 8/4 1865
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
155.
Spegel, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
4 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
174.
Skrin, allmoge, Hälsingland, daterat 1820
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
178.
Knotskål, allmoge, daterad 1787
20 00 SEK
21 00 SEK
3 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200.
Dryckesstop, Norge, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
224.
Knotskål, allmoge, daterad 1830
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
227.
Snibbskål, allmoge, daterad 1883
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
235.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
272.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
276.
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
283.
Kyrkvantar ett par, Forsa, Hälsingland, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
291.
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
471.
Burk med lock, troligen Norge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
480.
Supkopp, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
491.
Träskuren häst, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
2 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
497.
Supkopp, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
503.
Laggad hink, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
529.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
534.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
536.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
542.
Näverjolle, allmoge, daterad 1920
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
586.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
596.
Träskuren häst, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
598.
Mjölkskopa, allmoge, 17/1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
601.
Dalahäst, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
602.
Välkomna, allmoge, 1800-tal
654.
Klappträ, allmoge, daterad 1834
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
665.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
681.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
703.
Snibbskål, allmoge, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
730.
Skulptur, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
795.
Pall, allmoge, daterad bl.a. 1909
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
800.
Bandsked, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
801.
Burk med lock, allmoge, daterad 1856
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
812.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1783
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
818.
Svepask, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
821.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
827.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
833.
Knotskål, allmoge, daterad 1790/1828
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
860.
Skrin, allmoge, 1800-talets första del
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
870.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK