2020-09-06 Månadsauktion
314
2062
Samtliga utrop
17
Antikviteter
47
183
9
468
118
178
99
Kläder, väskor & Accessoarer
211
55
314
40
206
94
14
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
14.
Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
18.
Spegellampett, gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
232.
Fickur med månfas och datum, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1832
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
16 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
301.
Byrå med tre lådor, Stockholmsarbete i Rokoko, 1750/60-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
32 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
302.
Spegel, gustaviansk, sannolikt stockholmsarbete, 1700-talets slut
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
9 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
303.
Väggskåp, allmoge, Norge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
27 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
305.
Bord, rokoko, allmoge, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
307.
Bokskåp, 1800-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
310.
Bord, barock, Skåne, 16/1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
21 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
312.
Stolar ett par, rokoko, 1700-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
2 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
314.
Skänkskåp, allmoge, Hälsingland, daterad 1816
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
5 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
315.
Altarskåp, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
27 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
319.
Lådfack, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
11 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
320.
Sideboard, 1950/60-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
322.
Fåtöljer ett par, "Bodö", Svante Skogh, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
8 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
325.
Kubbstol, allmoge, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
328.
Karmstol, rokoko, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
330.
Golvhörnskåp, gustaviansk typ, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
331.
Vitrinskåp, gustaviansk stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
333.
Soffbord, Alvar Aalto, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
335.
Soffor med bord, Alf Svensson och Yngvar Sandström för Ekornes
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
337.
340.
Golvhylla, String, 2000-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
5 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
341.
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
342.
Soffbord, Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, Värnamo
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
345.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1806
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
346.
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
347.
Vitrinskåp, 1900-talets första del
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
348.
Skrivbord, Louis XV stil, 19/2000-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
349.
Golvhylla, String, 2000-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350.
Bänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1806
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
351.
Byrå, senbarock, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
352.
Matsalsmöbel 5 delar, "Herrgården", Carl Malmsten
3 00 SEK
4 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
353.
Stolar 3st, senbarock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
355.
Bergere, Louis XV stil, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
356.
Karmstol, rokoko, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
357.
Pinnsoffa, Nässjö Stolfabrik, 1950/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
359.
Stol, allmoge barock, 1700-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
360.
Stol, "Mademoiselle", Ilmari Tapiowaara för Edsbyverken
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
361.
Läkarvagn, Dameca, Danmark, omkring 1900-talets mitt
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
6 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
363.
Skåp, allmoge, daterat 1806
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
365.
Nattduksbord, rokokotyp, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
366.
Nattduksbord ett par, jugend, 1910/20-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
368.
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
369.
Påfågelstol, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
370.
Skrivbord, jugend, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
371.
Kista, allmoge, Sunnanås, Ljusdal, daterad 1801
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
...