2020-06-07 Månadsauktion
46
1966
Samtliga utrop
16
Antikviteter
46
183
15
468
Fiskeredskap
104
187
101
160
28
356
24
193
9
67
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
15.
Hjelt Per Persson, Lima Leksand
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
21 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
85.
Träskurna hästar 3st med stall, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
127.
Knotskål med hänklar, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
154.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
158.
Knotskål, allmoge, daterad den 28 augusti 1862
2 00 SEK
3 00 SEK
2 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
177.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
257.
Knotskål, allmoge, daterad 1836
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
554.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
676.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
751.
Snibbskål, allmoge, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
752.
Väggskåp, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
793.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
807.
Kista, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
822.
Lykta, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
844.
Lykta, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
848.
Skrin, allmoge, daterat 1861
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
868.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
976.
Tråg 2st, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1031.
Pall, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1099.
Svarvskålar 3st, varav 2st 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1144.
Tråg 5st, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1155.
Svarvskålar 3st, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1172.
Allmoge 3 delar, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1181.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1291.
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1292.
Dalagris, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
150 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1301.
Parti 4 delar
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1348.
Sovelfat, allmogestil
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1416.
Laggade kaggar 3st, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1450.
Skäktknivar 2st, allmoge, daterade 1833/35
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1471.
Tråg, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1516.
Parti 6 delar, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
350 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1543.
Skrin, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
150 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1552.
Selbågar 2st, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1696.
Tråg 3st, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1744.
Skrin, allmoge, daterat 1849
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1785.
Tjärtunna, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1944.
Förningskärl, allmogestil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1961.
Parti allmogeföremål, m.m.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1972.
Laggad tunna, allmoge, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2005.
Allmoge 6 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2178.
Parti allmogeföremål, mestadels 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2220.
Parti allmogeföremål
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2230.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2261.
Tråg 2st, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK