2020-05-17 Månadsauktion
61
1947
Samtliga utrop
15
Antikviteter
61
149
450
Fiskeredskap
124
186
76
Kläder, väskor & Accessoarer
142
22
337
27
229
15
86
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Skrin, allmoge, Järvsö, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
6 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
12.
Bandsked, allmoge, Forsa, Hälsingland, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
15.
Dalmålning på papper, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
6 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
22.
Fickursställ, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
4 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
29.
Skrin med lock, allmoge, daterat 1828
25 00 SEK
26 00 SEK
2 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
37.
Låda med skjutlock, allmoge, Hälsingland, daterad 1837
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
38.
Bandsked, allmoge, troligen Järvsö, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
50.
Skäktkniv, allmoge, Hälsingland, daterad 1823
17 00 SEK
18 00 SEK
2 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
58.
Kalk på fot, allmoge, Lima, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
6 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
75.
Väggur, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
82.
Korg med hänkel, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
100.
Svepask, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft
112.
Svepask, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
117.
Korg med handtag, allmoge, Delsbo, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
135.
Ölbolle, allmoge, Norge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
171.
Stånka, allmoge, daterad 1884
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
181.
Klappträ, allmoge, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
188.
Pipstånka, allmoge, daterad 1794
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
191.
Svepask, allmoge, daterad 1851
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
196.
Supkopp, allmoge, daterad 1854
25 00 SEK
26 00 SEK
1 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200.
Skrin, allmoge, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
2 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
214.
Knotskål, allmoge, daterad 1883
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
217.
4 00 SEK
5 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
225.
Liten stånka, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
238.
Skedholk, allmoge, daterad 1860
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
245.
Låda med skjutlock, allmoge, Alfta, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
258.
Låda med skjutlock, allmoge, daterat 1765
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
288.
Tavlett, allmoge, Delsbo, 1800-talets senare del
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
475.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
517.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
579.
Stånka, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
625.
Pipstånka, allmoge, daterad 1848
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
670.
Dryckeskanna, allmoge, daterad 1794
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
704.
Korgar med handtag 2st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
747.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
785.
Stånka, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
805.
Selbåge, allmoge, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
828.
Panel, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
869.
Korg, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
877.
Parti 3 delar
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
915.
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
921.
Stolsdyna, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
932.
Skäktknivar 2st, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
942.
Lokor ett par, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
947.
Svarvad burk med lock, allmoge, daterad 1849
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
954.
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
964.
Bandsked, allmoge, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1195.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, 1800-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK