2020-04-05 Månadsauktion
157
1794
Samtliga utrop
66
Antikviteter
39
157
42
437
117
106
49
Kläder, väskor & Accessoarer
163
16
290
17
199
72
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
20.
Ljuslampett, barock, 16/1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
29 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
27.
Golvampor ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
7 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
38.
Ljusstakar ett par, art nouveau, Frankrike, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
41.
Lykta med litofani, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
49.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
68.
Ljusplåtar ett par, empire, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
6 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
70.
Vägglampetter ett par, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
8 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
72.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
88.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
95.
Casoletter ett par, empirestil, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100.
Ljusplåtar 2st, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
8 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
137.
Taklampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
142.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
181.
Vägglampor ett par, "Festival", Gert Nyström för Fagerhults belysning
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
183.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
197.
Vägglampa, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
213.
Bordslampa, Harald Notini för Böhlmarks, 1930/40-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
217.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
221.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
238.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
242.
Lykta, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
256.
Ljusstakar ett par, nyrenässans, 1800-talets slut
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
261.
Taklampa, Rosetti Light, Italien
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
275.
Bordslampa, omkring år 1900
4 00 SEK
5 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
285.
Ljusplåt, empire, 1800-talets första häft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
4 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
298.
Ljuslampetter ett par, barockstil, Patricia Hudiksvall, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
490.
Kandelaber, Gunnar Ander för Ystad metall
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
520.
Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
528.
Vägglampetter ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
542.
Ljusstakar 3st, Pierre Forsell för Skultuna
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
574.
Bordslampa, Frankrike, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
578.
Altarljusstake, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
591.
Taklampa, tillskriven Gunnel Nyman, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
606.
Ljusstake, barock, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
636.
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
655.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
663.
Taklampa, 1940-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
681.
Takampel, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
689.
Kandelabrar ett par, art deco, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700.
Golvlampa, Jieldé, Frankrike, 2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
720.
Bordslampa, Tiffanystil, 2000-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
725.
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
731.
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
775.
Takkrona, 19/2000-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
800.
Bordslampa, 1910/20-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
820.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
832.
Takkrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
844.
Bordslampa, 1920-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK