2020-03-15 Månadsauktion
83
Antikviteter
2032
Samtliga utrop
83
Antikviteter
66
139
18
467
112
171
73
14
Kläder, väskor & Accessoarer
204
18
312
21
210
92
18
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
4.
Dosa, gustaviansk, 1700-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
3 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
37.
Prediksstolsduva, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
12 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
65.
Bägare i mässing, daterad 1743
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
89.
Resekalkar 2st, 1800-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
92.
Dräktväska, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
99.
Tobaksdosa, Nederländerna, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
125.
Sakral skulptur, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
133.
Bägare i koppar, omkring 1800-talets mitt
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
135.
Resekalkar ett par, 1800-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
144.
Hänglås, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
2 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
151.
Kalenderdosa, Pieter Holm, Nederländerna, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
152.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
164.
Bägare i mässing, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
166.
Supkopp, troligen Skultuna, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
172.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
174.
Gaffel, barock, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
199.
Gjutform, daterat 1774
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
206.
Viktsats, krönt 1845
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
230.
Skrin, 1700-tal eller äldre
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
232.
Resekalkar 2st, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
2 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
243.
Tobaksdosa, Holland, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
253.
Bägare i mässing, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
1 900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
257.
Supkalk, troligen Skultuna, 1800-talets första del
16 00 SEK
17 00 SEK
2 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
264.
Pulpetskrin, senbarock, daterat 1778
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
290.
Urna, empire, 1800-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
516.
Kruthorn, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
519.
Sporrar ett par, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
543.
Skulptur, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550.
Fällkniv, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
564.
Tumlare, Gusums bruk, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
580.
Tobaksdosa, daterad 30/3 1818
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
606.
Skörask, troligen 1600-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
5 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
610.
Kalenderdosor 2st, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
615.
Passare, daterad 1787
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
635.
Dosor med lock 2st, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
646.
Bestick 11 delar, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
651.
Hänglås, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
653.
Åderlåtare, 17/1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
660.
Tobaksdosor 2st, Holland, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
699.
Åderlåtare, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
700.
0000000000000Psalmboksskrin, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
701.
Förstoringsglas med etui, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
727.
Bestick 7 delar, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
731.
Fällkniv, 17/1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
734.
Kalenderdosor 2st, C:Norman och G.Hedenström, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
752.
Zarf, ottomansk, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
755.
Bägare i mässing, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
761.
Dosa med lock, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK