2020-03-15 Månadsauktion
139
2032
Samtliga utrop
83
Antikviteter
66
139
18
467
112
171
73
14
Kläder, väskor & Accessoarer
204
18
312
21
210
92
18
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
9.
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
5 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
23.
Vägglystrar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
31.
Ljusstakar ett par, empire, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
63.
Vägglampor ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
71.
Fotangelstake, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
75.
Kandelabrar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
6 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
80.
Läsljusstake, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
82.
Kandelabrar ett par, oskarianska, 1800-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
87.
Ljusstake, barock, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
90.
Taklampa, "Oslo", Louis Poulsen, Danmark
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
91.
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
95.
Ljusplåt, 1700-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
141.
Ljusplåt, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
154.
Ljusstake, barock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
177.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
201.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
5 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
202.
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
205.
Reseljusstakar ett par, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
210.
Kyrkkandelaber, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
234.
Vinglas 2st, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
239.
Altarljusstakar ett par, renässansstil, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
247.
Väggljusstakar 3st, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
850 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
271.
Stor taklampa, "Bumling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
284.
Fönsterlampor ett par, Boréns, Borås, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
288.
Ljuskrona, gustaviansk stil, s.k. Hagamodell, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
289.
Vägglampor ett par, Alf Svensson för Bergboms, 1950-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
295.
Taklampa, troligen Luxus, 1950/60-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
298.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
441.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
507.
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
514.
Ljusstake, troligen 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
521.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
523.
Takampel, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
553.
Takkrona, barockstil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
573.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
598.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
608.
Ljuslykta, Gunnar Muskos, Trollheden design
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
673.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
686.
Bordslampa, Nordiska kompaniet, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
728.
Taklykta, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
741.
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
742.
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
745.
Ljusplåtar 2st, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
760.
Vägglampor ett par, troligen Hans Agne Jakobsson
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
815.
Ljusstakar 3st, Birgitta Hedlund
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
816.
Takfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
842.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
852.
Golvlampa, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK