2020-02-02 Månadsauktion
135
1933
Samtliga utrop
61
135
17
526
153
149
79
196
25
271
20
198
13
80
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Lykta, "Dianalyktan", Carl Elmberg och K.Martin Westerberg för Näfveqvarns Bruk
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
10 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
69.
Fasadlykta, 1800-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
8 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
101.
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
21 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
120.
Taklampor ett par, "Doo-Wop", Louis Poulsen, Danmark
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
158.
Kandelabrar ett par, oskarianska, 1800-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
170.
Ljusstakar ett par, empirestil, Frankrike, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
171.
Kandelaber
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
178.
Ljusampel, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
185.
Kandelaber i järnsmide
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
224.
Taklampa, nyrenässans, 1800-talets slut
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
227.
Vägglystrar ett par, Bob Thynell, Falun
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
237.
Kandelabrar ett par, empirestil, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
245.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
248.
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
268.
Golvlampa, Stilnovo stil, modern tillverkning
351.
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
501.
Golvlampa, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
544.
Kandelaber, 1800-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
558.
Månskensampel, 1800-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
573.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad Metall
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
583.
Fasadlampor 4st, Gunnar Asplund för ASEA
2 00 SEK
3 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
610.
Bordslampor ett par, Gustav Leek för Orrefors
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
619.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
645.
Ljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
675.
Bordslampa, "Tizio", Richard Sapper för Artemide, Italien
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
718.
Taklampa, Holm Sörensen, Danmark, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
760.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
768.
Ljuskrona, empirestil, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
823.
Ljusplafond, Swedish Grace, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
882.
Golvlampa, Falkenbergs belysning, omkring 1900-talets mitt
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
898.
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
914.
Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
930.
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
943.
Ljusstake, så kallad "Blekingestake", 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
958.
Taklampa, jugend, 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
965.
Ljusampel, gustaviansk stil, 1900-talets första del
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
968.
Taklampor ett par, "Illuminazione", Cing, Castaldi, Italien
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1099.
Taklampor 6st, "Istappen", Ateljé Engberg
16 00 SEK
17 00 SEK
2 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1100.
Kandelaber, Rusa Mek., Stora Skedvi, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1117.
Taklampa, 1960-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1149.
Taklampa, 1900-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1150.
Spegellampett, 1940/50-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1152.
Taklampa, 1900-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1165.
Bordslampa, Luxus, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1191.
Ljusstake, "Profil", Pierre Forsell för Skultuna
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1198.
Taklampa, ASEA, 1940/50-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1211.
Fartygslampor ett par, Robo, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1239.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK