2020-02-02 Månadsauktion
526
1933
Samtliga utrop
61
135
17
526
153
149
79
196
25
271
20
198
13
80
Katalognummer
...
11
Katalognummer
Katalognummer
35.
Vällingklocka, Johan Beckman, Stockholm, 1870
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
5 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
36.
Bestickuppsättning 52 delar, "Versailles", Claude Peter
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
39.
Trattgrammofon, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
67.
Dalahäst, tillskriven familjen Nisser, 1910/20-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
26 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
110.
Gästabudskniv med gaffel, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
1 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
193.
Predikstolsduva, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
2 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
197.
Skrin, nyrenässans, 1800-talets senare del
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
1 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
208.
Dekorationsfat, jugend, WMF, Tyskland, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
225.
Predikstolsduva, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
5 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
228.
Skeppstelefgraf, Chaburns, Liverpool & London, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
242.
Kniv med slida, Norge
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250.
Nyckelpiga, barock, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
281.
Kruthorn, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
10 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
291.
Kärl med dubbla hänklar, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
528.
Vattentunna, 1800-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
540.
Affisch, "Normandie", efter Adolphe Mouron Cassandre, 1979
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
555.
Kunglig förvaringslåda, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
577.
Dalagris, omkring 1900-talets mitt
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
588.
Gunghäst, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
593.
Kniv med slida, daterad 1912
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
616.
Serveringsbricka, Arvid Johansson, Arvika, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
630.
Serveringsset, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
660.
Skulptur med kruka, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
676.
Gjutjärnsplatta, daterad 1730
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
678.
Brevpress, empirestil, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
705.
Dekorationshjälm, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
713.
Anatomisk atlas över människokroppen, 1900-talets början
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
730.
Stor dalatupp, Grannas, A.Olsson, Nusnäs
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
736.
Ölsejdel med lock, tidigt 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
739.
Bordstermometer, Tomlinson, Bakewell, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
771.
Kruthorn, daterad 1/5 1807
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
777.
Havsfiskerulle, Abu, Ambassadeur 9000
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
778.
Jordglob, Dineuses Globus, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
785.
Vattentunna, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
795.
Dekorationsfat, jugend, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
807.
Kåsa, 1900-talets första del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
812.
Form i koppar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
818.
Plakett, "Skinnskattebergs Bruk", daterad 1807
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
826.
Kompass/avvägningsinstrument, Stanley, London, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
851.
Trenchcoat, Burberrys
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
858.
Ung bärnsten (copal)
875.
Smyckesskrin, Vivian Alexander
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
879.
Vattentunna, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
883.
Fickursnycklar 2st, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
150 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
884.
Träskurna figurer 2st, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
909.
Briljantslipade diamanter 2st
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
928.
Trädgårdsurnor ett par, 19/2000-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
931.
Grammofonspelare, Farre, 1900-talets första del
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
...
11