2019-12-08 Månadsauktion
555
2913
Samtliga utrop
79
237
15
555
157
425
122
19
Kläder, väskor & Accessoarer
380
38
369
60
306
10
108
31
Katalognummer
...
12
Katalognummer
Katalognummer
11.
Kniv med slida, Tore Sunna
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
3 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
21.
Litet kabinettskåp, barock, 16/1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
5 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
85.
Väggtelefon, LM Ericsson, daterad 1902
2 00 SEK
3 00 SEK
7 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
89.
Trädgårdsurnor ett par, Husqvarna, No.5
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
94.
Speldosa, Karl Griesbaum, omkring 1900-talets mitt
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
108.
Trattgrammofon, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
123.
Vinkylare ett par, England, 1800-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
7 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
126.
Affisch, "The Stockholm exhibition 1930", 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
138.
Trädgårdsurnor ett par, 1900-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
146.
Fotpall, Dimitri Omersa & co för Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
184.
Uppsatsskål, omkring år 1900
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
189.
Kniv med slida, Kjell-Åke Kitok
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
191.
Skulptur, "Kinesisk hind", Estrid Ericson för firma Svenskt Tenn
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
192.
Dosa, 17/1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
194.
Väggtelefon, LM Ericsson, 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
223.
Figur, Kay Bojesen, Danmark
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
228.
Tobaksdosa, Holland, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
262.
Kaffekanna, gustaviansk, möjligen Richmans verkstäder, Falun, 1800-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
282.
Väggkonsol, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
295.
Dekorstolpe, troligen 1700-tal
299.
Herrcykel med påhängsmotor, Crescent, Cyclemaster
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
409.
Karmstol, senbarock, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
448.
Emaljerad reklamskylt, Crescent
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
458.
Burk med lock, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
462.
Reservoarpenna, Mont Blanc
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
495.
Vattentunna, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
505.
Krucifix, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
950 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
506.
Väggkärl, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
519.
Regentlängd 26 delar, 1900-tal
525.
Trädgårdsurnor ett par, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
534.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
536.
Vattentunna, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
564.
Portmonnä, England, daterad 1858
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
568.
Rökelsekar, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
578.
Sekretär i miniatyr, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
608.
Bordsuppsats, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
633.
Kulspetspenna, Mont Blanc, Meisterstück
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
637.
Skulptur, sannolikt 15/1600-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 800 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
640.
Emblem, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
665.
Bestickuppsättning, "Guldi", Nils-Johan
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
703.
Vandringsstav, samearbete, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
723.
Dräktjacka för kvinna, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
728.
Serveringskantin med tappar, Josef Leja, Stockholm, omkring år 1900
10 00 SEK
11 00 SEK
3 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
734.
Emaljerad reklamskylt, Pratts Bensin
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
737.
Miniatyrmålning, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
739.
Vattentunna, tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
770.
Eldhundar ett par, Louis XV stil, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
771.
Bordsplateau, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
...
12