2019-11-10 Månadsauktion
24
2112
Samtliga utrop
24
181
28
486
120
216
64
267
140
255
27
211
9
67
15
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
17.
Dalahäst, Rytter Olof Matsson, Risa, Mora, omkring år 1900
18.
Dalahäst, Karl Hvit, Vattnäs, 1910-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
29.
Dalahäst, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
124.
Träskuren fågel, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
33 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
146.
Dalahäst, Hilma Nisser, Vattnäs, 1920-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
148.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
163.
Supkopp, allmoge, daterad 1896
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
253.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
262.
Dalahäst, Oskar Nisser, Vattnäs, 1940-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
3 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
299.
Bonadsmålning, Johannes Nilsson, Breared, daterad 1804
506.
Dalahästar ett par, 1900-talets första hälft
558.
Dalahäst, Nisser, 1920-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
587.
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
898.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1090.
Selbåge, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1177.
Stop och svepask, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1504.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1741.
Allmoge 3 delar 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1813.
Knoppbräde, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1847.
Skåpdörr, allmoge, Dalarna, daterad 178?
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2083.
Allmoge 5 delar
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
950 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2161.
Allmoge 8 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2212.
Knoppbrädor 6st, allmoge, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2213.
Parti 3 delar, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK