2015-02-15 Månadsauktion
98
1420
Samtliga utrop
30
98
11
300
86
63
41
155
15
151
194
30
13
Partier
140
55
29
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
19.
Bordslampa, Pierre Forsell för Skultuna
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
21.
Takkrona, Rokoko-stil, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
36.
Ljuskrona med fyra ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
48.
Bordslampa, "Tizio", Richard Sapper för Artemide, Italien
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
53.
Takfotogenlampa, 1900-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
58.
Takkrona med sju ljuspunkter, Barock-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
65.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
90.
Taklampor ett par, 1910/20-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
135.
Golvlampa, Tilgman
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
136.
Takkrona, 1900-talets andra hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
202.
Kjollykta, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
215.
Taklampa, 1940-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
252.
Taklampa, Werner Schou för Coronell Electro
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
256.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
269.
Taklampa med pärlfrans, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
283.
Golvlampor ett par, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
291.
Strålkastare, Nife, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
302.
Bordslampor ett par, Bergbom
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
303.
Bordslampa, Enco, Nr.68, 1960/70-tal
305.
Taklampa i mässing, 1960/70-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
314.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
326.
Bordslampa i kristall, Carl Fagerlund för Orrefors
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
330.
Takkrona med fyra ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
337.
339.
Golvlampa, Johanneshovs Armaturfabrik, 1950/60-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
365.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
377.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
378.
Vägglampa, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
382.
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
587.
Taklampor ett par, omkring 1900-talets mitt
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
641.
Golvlampa med två ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
642.
Plafondlampa, troligen Orrefors, 1930/40-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
644.
Bordslampa, Kina, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
649.
Taklampa, 1940-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
704.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
713.
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
716.
Taklampa, "Supertube", Ateljé Lyktan
767.
Vägglampetter ett par, Empire-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
794.
Bordslampa i konstglas, Kosta
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
150 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
795.
Bordslampor ett par i mässing
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
816.
Golvlampa, EWÅ, 1950/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
826.
Taklampa, möjligen Carl Fagerlund för Orrefors
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
834.
Bordslampa, Philips, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
842.
Taklampa med tre ljuspunkter, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
844.
Bordslampor ett par, 19/2000-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
859.
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
868.
Golvlampa, Empire-stil, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
871.
Vägglampor ett par, 1950/60-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK