2015-02-15 Månadsauktion
151
1420
Samtliga utrop
30
98
11
300
86
63
41
155
15
151
194
30
13
Partier
140
55
29
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
23.
Kandelabrar ett par, jugend, 1910/20-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
45.
Ljusstakar ett par, Gusum, tidigt 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
69.
Tunna i koppar, tidigt 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
73.
Kandelaber i järnsmide, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
78.
Vattentunna med lock, koppar, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
98.
Munkpanna i koppar, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
103.
Regentlängder 21st, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
110.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
151.
Miniatyrljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
153.
Ljusstake, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
156.
Vattentunna i koppar, 18/1900
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
550 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
157.
Viktsats, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
158.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
162.
Apotekmortel i gjutjärn, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
165.
Kittel i koppar, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
172.
Tesamovar, Gustaviansk-stil, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
203.
Fickursställ, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
226.
Gryta med lock, "Lotus", Catrineholm, Norge
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
227.
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
246.
Bergsmansyxa, troligen 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
248.
Ljusstake, barock, 1700-tal
250.
Fickursställ i gjutjärn, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
255.
Cigarrsnoppare, England, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
257.
Kakburk, Triett, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
272.
Bläckställ, tidigt 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
284.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
288.
Gryta på tre ben, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
301.
Kollektbössa, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
306.
Vas i patinerad och förgylld brons, "Ikora", WMF, Tyskland
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
323.
Plåtburk, Gevalia, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
345.
Serveringsbricka, Barock-stil, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350.
Tekanna i koppar, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
354.
Bestickuppsättning, Mappin & Webb, London, tidigt 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
357.
Ljusstakar ett par, nysilver, Gustaviansk-stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
366.
Stor kaffekanna i koppar, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
369.
Kittel i koppar, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
386.
Vas i patinerad brons, Sverige, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
394.
Piedestal, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
564.
Tobaksburk med lock, Ystad Brons
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
584.
Vinkylare, jugend, 1900-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
588.
Gjutjärn 3 delar
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
589.
Luckor i gjutjärn 3st
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
590.
Väggho med tapp, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
2 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
591.
Ljusstakar ett par samt tändsticksställ, Eskilstuna, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
605.
Åderlåtare, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
615.
Kassakvittolåda, Kooperativa, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
628.
Fångstsaxar 2st, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
646.
Strösockerskål, Gustaviansk-stil, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK